PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31093}

Wehikuł czasu

The Time Machine
6,8 40 318
ocen
6,8 10 1 40318
4,7 3
oceny krytyków
Wehikuł czasu
powrót do forum filmu Wehikuł czasu

Ksenocyd

ocenił(a) film na 7

Bardzo nieludzkie rozwiązywanie problemów społecznych. Czy tak właśnie mamy się
zachować zderzając się z inną cywilizacją jeśli ją spotkamy? Wykonując zdecydowany atak
niszczący ją dokumentnie? To w relacji autora do ludzi inaczej od niego wygladających.

Z drugiej strony oto podróżnik w czasie dociera do odległego punktu linii czasu, gdzie nie
ma już jego gatunku lecz są dwa nowe. Ale dwa nowe zależne od siebie. Dowiaduje się, że
wykształciły telepatię. Dowiaduje się, że są niczym kopiec, mrowisko - z jednostkami
odpowiedzialnymi za myślenie, innymi przeznaczonymi do pracy oraz takimi które służą za
pokarm. I cóż czyni? Staje po stronie tych które są zjadane. Czy nie zaburza równowagi w
przyrodzie? Skąd ma pewność, że ci którzy od pół miliona lat służą za pokarm są tym czym
jednostki cywilizacji Zachodu z jego czasów? Po jednodniowym pobycie ten naukowiec
zdobywa pewność oceny?

Tak więc byliśmy świadkami ksenocydu. Film nie daje podstaw sądzić że przyszłość
będzie dobra. Film oczywiście jest porywający, budzi wiarę w człowieka, jest romantyczny i
wzruszający - dałem 8 ale zastrzegam że jestem fanem s-f.

ocenił(a) film na 8
Groszek999

Alexander stanął po stronie Eloiów nie bez przyczyny. Przenosząc się w odległą przyszłość zobaczył do czego może doprowadzić dominacja Uber-Morlocków: niewolnictwo, przemoc. Wiedząc, że nie może zmienić przeszłości postanowił zbudować nową być może lepszą przyszłość. Lepsza jest niepewna przyszłość niż świadomość bycia z góry skazanym na zagładę. Wcale nie nazwałbym takiego rozwiązania nieludzkim. Czy zlikwidowanie osób odpowiedzialnych za największe zbrodnie przeciwko ludzkości można by nazwać nieludzkim? Czy gdyby teraz jakiś wysłannik przyszłości powiedział nam że wielkie korporacje planują zrobić z nas niewolników, nieludzkim byłoby sprzeciwienie się temu?
Alexander mógł wrócić do swoich czasów i nie przejmować się tym co stanie się setki tysięcy lat po tym jak jego kości zmienią się w pył. Byłaby to jednak najbardziej nieludzka i amoralna rzecz jaką mógłby zrobić, dlatego postanowił działać. Nikt nie wie czy postąpił dobrze, ale nie ma nic gorszego niż bierność.

ocenił(a) film na 9
zonk_2

Według mnie tak naprawdę Alexander wybierał jedynie przestrzeń działania, pomijając inne.
Np mógł zapobiec I WŚ, II WŚ, mógł zapobiec wielu strasznym rzeczom, w tym rozpadowi księżyca. Wybrał jednak uratowanie zniszczonej cywilizacji. Według mnie to było swoistego rodzaju amoralnym zachowaniem. Wybrał gorszy świat, chociaż mógł uratować ten lepszy. Taka jest moja opinia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones